Sauna – sposób na zdrowie
Korzystanie z sauny przyspiesza krążenie krwi. Procesy rozgrzewania oraz schładzania ciała występujące naprzemiennie wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Podczas rozgrzewania ciała naczynia rozszerzają się, by zaraz potem podczas schładzania się kurczyć. Takie zmiany temperatur hartują nasz organizm, a układ odpornościowy zostaje pobudzony do obrony, zatem dużo rzadziej chorujemy. Wysoka temperatura w saunie zapewnia oczyszczenie naszego organizmu z toksyn, które uchodzą z niego wraz z potem.
Sauna ma również świetny wpływ na cerę. Rozgrzewa ona naszą skórę do temperatury ok. 40 stopni Celcjusza, na skutek czego wydzielamy pot, a wraz z potem organizm wydala wszelkiego rodzaju toksyny. Gruczoły łojowe odblokowują się i dzięki temu organizm pozbywa się nadmiaru sebum. Na skutek pocenia w saunie tracimy też bardzo duże ilości soli. Wysoka temperatura w saunie wpływa także na lepsze ukrwienie tkanek.
Jak poprawnie korzystać z sauny?
* Z sauny najlepiej korzystać wieczorami, ponieważ taka wizyta jest dość wyczerpująca dla organizmu i często odczuwamy po wyjściu z niej zmęczenie.
* Z sauny nie należy korzystać przed, lub po wysiłku fizycznym. Nie powinno się z niej korzystać również po posiłku.
* Przed wejściem do sauny należy umyć się i wytrzeć do sucha. W saunie, pod wpływem wysokiej temperatury, pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować. Dochodzi wtedy do przyśpieszenia procesu usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu.
* W saunie obowiązuje tzw. strefa nagości. Podczas kąpieli ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym, ponieważ może on poparzyć skórę. Ciało, do którego przylega kostium lub ręcznik nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Ponadto ważne są względy higieniczne – mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady naszego potu i wydzielin na deskach.